INFORMAČNÍ ZPRÁVA - HLÁSNÉ A PŘEDPOVĚDNÍ POVODŇOVÉ SLUŽBY ČHMÚ

10472.png

Číslo:      HIZ_20/21

Vydaná:     Čtvrtek 15.07.2021, 07.00 hod. (05.00 UTC)

Pro kraje:  Liberecký, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Praha, Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Vysočina

Meteorologická situace a vývoj:

Během včerejšího večera a v první polovině noci se vyskytovaly srážky převážně z bouřkové činnosti téměř na celém území ČR.

Největší úhrny

30  40 mm za 6 hod. (od 18. do 23. hod.) byly zaznamenány na severu Čech v oblasti Jizerských hor, Krkonoš a jejich podhůří (zasaženo bylo zejména povodí Lužické Nisy a Cidliny). Další zasaženou oblastí byla Šumava a její podhůří (zejména povodí Otavy) a také Plzeňská pahorkatina (zejména povodí Úslavy). Dalšími oblastmi s vyššími úhrny v rozmezí 15-30 mm / 6 hod. bylo Třeboňsko, střední Povltaví (především povodí Brziny), dále Praha a Střední Čechy na východ od Prahy (především povodí Botiče) a také východ ČR, kde bouřky zasáhly území Beskyd a jejich podhůří. Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do 10 mm.

Hydrologická situace:

Hladiny převážně menších toků v zasažených oblastech reagovaly přechodnými výraznými vzestupy, místy až nad úroveň 3. SPA. Na Brzině v profilu Hrachov byl v čase 22:20 h dokonce dosažen 3. SPA - extrémní ohrožení. Úroveň 3. SPA byl také krátce dosažen na Lužické Nise v profilu Proseč nad Nisou a na Úslavě v Prádle. Úroveň 2.

SPA byla dosažena na Botiči v profilech Jesenice  Kocanda a v Průhonicích, na Lužické Nise v Liberci a na Milevském potoce v Milevsku. Úroveň 1. SPA byla dosažena na Rokytce v Praze Vysočanech, na Cidlině v Jičíně, na Bystřici v Rohoznici, na Loučné v Cerekvici nad Loučnou, na Doubravě ve Žlebech a na Úslavě ve Ždírci.  Aktuálně je již většina zasažených toků na poklesu a hladiny sledovaných toků jsou již pod úrovní pro 2. SPA.

Profily s dosaženým SPA (Čtvrtek 15.07.2021, 07.00 hod.):

1. SPA:

Cidlina  Jičín

Úslava  Ždírec

Botič  Jesenice  Kocanda

Botič  Průhonice

Předpokládaný vývoj:

Aktuálně se srážky vyskytují pouze na západě a jihu území.

Během dne

očekáváme místy přeháňky nebo bouřky, na horách (zvláště na

jihu)

četnější. Zasažené toky již vykazují většinou poklesy, situace by se měla postupně uklidňovat.

Čas vydání další zprávy: dle vývoje

Vydalo: OHP CPP-ČHMÚ, Praha/Štěpánková

        http://hydro.chmi.cz/hpps

Distribuce: L, U, K, P, A, S, C, E, J

NNNN